In Nikolaev during the Cup of Ukraine according to Greco - the Roman fight held medal events and permits to the European championship

Online: {{ reading || 0 }}Read:{{ views || 2017 }}Comments:{{ comments || 2 }}    Rating:(1215)         

On last days off, namely on February 7 and 8, in sports palace of the Ministry of Education and Science passed the Cup of Ukraine according to Greco - the Roman fight.

Athletes took part in competitions from about 20 areas of Ukraine, including ARE the Crimea. And not for nothing to Nikolaev such number of participants was flied, after all on a game there was a permit to the European championship which will take place at the beginning of April in the capital of Lithuania - Vilnius.

Two days athletes fought for a rank of the best and for the permit to the championship.

And by results of hard fight the following athletes became best.

Weight category of 55 kg:

The first place - Vugar Ragimov (Zaporozhye);
The second place - Alexander Ogorodnik (Zhitomir);
The third place - Evgeny Myagky (Kiev) and Sergey Dzyuba (Lugansk).

Weight category of 60 kg:

The first place - Daniil Krymov (Zaporozhye);
The second place - Ruslan Israfilov (Kiev);
The third place - Dmitry Zlatkin (Zaporozhye) and Konstantin Balitskii (Vinnytsia).

Weight category of 66 kg:

The first place - Nikolay Savchenko (Nikolaev);
The second place - Sergey Belobaba (Nikolaev);
The third place - Alexander Hvoshch (Zaporozhye) and Sergey Sirenko (Donetsk).

Weight category of 74 kg:

The first place - Vladimir Shatskikh (Dnepropetrovsk);
The second place - Nikolay Daragan (Zaporozhye);
The third place - Dmitry Peshkov (Lugansk) and Armen Vardanyan (Zaporozhye).

Weight category of 84 kg:

The first place - Vitaly Leshchinsky (Nikolaev);
The second place - Alexander Daragan (Donetsk);
The third place - Bolat Abdullaev (Zaporozhye) and Anton Babkr - younger (Dnepropetrovsk).

Weight category of 96 kg:

The first place - Sergey Rutenko (Kiev);
The second place - Dmitry Timchenko (Kharkov);
The third place - Sergey Eroshkin (Lugansk) and Mikhail Nikolaev (Nikolaev).

Weight category of 120 kg:

The first place - Alexander Chernovetsky (Donetsk);
The second place - Artem Tsepovatenko (Donetsk);
The third place - Konstantin Ermakov (Sevastopol) and Evgeny Kozlyatin (Lugansk).

Leaders on all-command indicators appeared:

The first place - the Zaporozhye area (55 points);
The second place - the Nikolaev area (53 points);
The third place - Donetsk region (47 points).

Among sports communities leaders also were defined:

The Armed forces team got the first place - 167 points, the second - "Dynamo" - 90 points and the third place - "Ukraine" - 63 points.


Комментариев: {{total}}